6

 

Hřebečské důlní stezky

20210611 094936

Díky projektu a podpoře města Moravská Třebová jsme se se žáky mohli vypravit na Hřebeč a seznámit se s historií této části našeho kraje. Pěší trasy nás provedly zhruba 200letou historií hornictví v regionu. Krajina svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím žijícím v blízkosti Hřebče. Pověděli jsme si něco víc o těžených surovinách, jako bylo např. hnědé uhlí, a hlavně naleziště žáruvzdorných jílů. Díky své kvalitě a výjimečnosti získaly místním světovou proslulost. 

 

Všechny fotografie - Hřebečské důlní stezky

Zdravé bydlení

20210607 112914V rámci ochrany přírody a ekologie jsme navštívili Stolístek v Linharticích s programem Zdravé bydlení. Popovídali jsme si o přírodních materiálech, ze kterých se staví domy. A co hlavně - mohli jsme si vlastníma rukama vyzkoušet, jak se vyrábí tzv. vepřovice, cihla ze směsi jílu a hlíny a slámy. Protože byl krásný letní den, neodolali jsme osvěžení vodou čerpanou ruční pumpou ze studny a důmyslnými dřevěnými korýtky vedenou do zahradního jezírka. Nakonec jsme si z jílovité hlíny ještě mohli vymodelovat sošku dle vlastního návrhu. Děkujeme p. Františku Žáčkovi a už teď se těšíme na další návštěvu ve Stolístku.

Všechny fotografie - Zdravé bydlení

U Boršáku

20210527 110312Jarní dny využíváme k vycházkám po krásném okolí našeho města. Po pravidelných návštěvách Knížecí louky a Křížového vrchu jsme se vypravili k Boršáku. Sledovali jsme život kolem vody, ale i ve vodě. Připlula nás pozdravit vznešená sněhobílá labuť. Z vody na nás šploucholi nenasytní kapři obrovských rozměrů a z keřů nás pozorovali ptáci. Štěbetali tu kosi, švitořili vrabci a přes cestu přeletěl kominíček. Cestou na potoce jsme ještě pozorovali kačery. Je tu mnoho k vidění a stále je co objevovat.

Všechny fotografie - U Boršáku

Na Knížecí louce

20210320 114339Vycházky do jarní přírody nezřídka kdy směřují na Knížecí louku našeho města. Lákají nás tůně s labutěmi, řeka Třebůvka s kachnami, nově vybudované vrbové stavby s tunelem se třemi kopulemi a vrbový altán, snažíme se poznávat a pojmenovat nově vysázené stromy a keře - jasany, olše, vrby, kaliny, střemchy,... Rádi se proběhneme na hřišti a většinou pobyt na in-line dráze zakončíme několika cviky na venkovních posilovacích strojích. 

Všechny fotografie - Na Knížecí louce

Práce na školní zahradě

20210427 103542Konečně znova ve škole! Po dlouhých šesti týdnech distanční výuky jsme se vrátili nejen do školních lavic, ale hlavně do kolektivu svých spolužáků. Však už jsme se hodně těšili na kamarády. Učivo doháníme nejen v lavicích, ale zapojili jsme se i do jarních prací na školní zahradě. Bylo potřeba upravit záhony, pořezat dřevo,... Do této činnosti se s chutí pustili především chlapci, ale nezaostávala ani děvčata. Přestože některá držela pilku v ruce poprvé v životě, snahou a vytrvalostí se vyrovnala i zkušeným chlapcům. Pocit z dobře vykonané práce převýšil nad bolestí puchýřů na dlaních.

Všechny fotografie - Práce na školní zahradě

Venkovní fitness

20210428 105134Dlouho očekávané jaro se konečně přihlásilo o slovo. Od rána svítí slunce do oken třídy a přestože rána jsou ještě chladná, kdy teplota klesá k nule, sluníčko už má sílu. Ohřívá vzduch a láká nás ven. V dnešní době bez možnosti cvičit v tělocvičně obzvlášť vítáme možnost zacvičit si na venkovních posilovacích strojích. Dlouhý pobyt doma na distanční výuce se nepěkně podepsal na naší kondici, zkrátil nám svaly i dech. Doufáme, že jarní měsíce a možnost pobytu venku nám brzy vrátí dobrou tělesnou kondici a posílí imunitu.

Všechny fotografie - Venkovní fitness

Svatý Valentýn

20210210 111425Na světě není nic cennějšího než láska. Milenecká láska, láska mezi matkou a dítětem, mezi přáteli... Svatý Valentýn je svátek, kdy si rádi tuto skutečnost připomínáme a myslíme na osoby našemu srdci nejbližší. K této příležitosti jsme se pustili do výroby přáníček, která jsme pak věnovali podle uvážení našim nejdražším. Moc se nám povedla, posuďte sami! .

Všechny fotografie - Svatý Valentýn

Zimní výšlap na rozhlednu

20210126 095359Ve čtvrtek si rozdáme vysvědčení a v pátek nás čekají jednodenní pololetní prázdniny. Nadešel tedy čas na výlet. A to na výlet do zimní přírody, která je letos nebývale štědrá na sníh a mráz i v naší nadmořské výšce. Kam půjdeme? No přece na Pastýřku! Cesta nahoru nebyla vůbec snadná, místy jsme se bořili do namrzlého sněhu. Ještě než jsme vystoupili alespoň do prvního patra rozhledny (někteří), důkladně jsme posvačili, abychom načerpali dost sil na zpáteční cestu. A ta nám dala zabrat snad víc než stoupání nahoru! Neobstála před námi žádná zamrzlá kaluž a pěkně to klouzalo! Naštěstí jsme se vrátili všichni zdraví a celí. 

Všechny fotografie - Zimní výšlap na rozhlednu

Sáňkování

20210108 091326V dnešní těžké době koronavirové epidemie je pro všechny, a obzvlášť pro děti, nesmírně důležitý sport, pohyb, prostě jakákoli pohybová aktivita. Bohužel v tělocvičnách se cvičit nemůže, tak využíváme každé příležitosti k pohybu venku na čerstvém vzduchu. Lednové počasí konečně přineslo nadílku prvního sněhu a noční mráz připravil ideální podmínky pro oprášení saní a bobů. Chladné páteční dopoledne jsme si náramě užili a doufáme, že nám sníh neroztaje moc brzy.

Všechny fotografie - Sáňkování

Svatá Lucie

20201214 101824

Svátek svaté Lucie je v přemíře prosincových svátků v poslední době opomíjen. O to větší radost nám letos udělalo, že jsme se s ,,Luckami" mohli seznámit na nádvoří zámku. Vysvětlili jsme si rčení ,,Lucie noci upije a dne nepřidá. Lucie v minulosti obcházela stavení a strašila děti, které se nepostí. Také na nás obrovské postavy Lucek udělaly velký dojem a působily hrůzostrašně. Nakonec jsme si s nimi ale rádi zapózovali. 

Všechny fotografie - Svatá Lucie

Město plné andělů

20201202 104219Projekt Město plné andělů nás velmi zaujal a při vycházce jsme se pokusili všechna andělská křídla najít, prohlédnout si je a vyfotit se. Obdivovali jsme velmi nápaditou a originální práci žáků ZUŠ. Bylo by velmi těžké ukázat na jedna andělská křídla, která se nám líbí nejvíce. Těšíme se, že prohlídka neskončila jen jednou vycházkou, ale že jejich krásu budeme obdivovat až do Vánoc.

 

 

Všechny fotografie - Město plné andělů

Advent ve třídě

20201130 085113V letošním roce je všechno jinak. Nemohli jsme se setkat ve vestibulu internátu při rozsvěcení vánočního stromku, tak jsme si připravili alespoň advent ve třídě. Vyrobili jsme ozdoby z nasbíraných šišek, zvonečky z barevných papírů, vánoční řetězy. Přinesli si svíčky a stromeček a pustili se do práce. Každý přiložil ruku k dílu a za chvíli bylo hotovo. Stromeček nám bude zpříjemňovat předvánoční čas.

Všechny fotografie - Advent ve třídě

Den se zvířaty

20201012 112332Venku panuje nevlídné počasí, je podzim v plném proudu, ale u nás ve škole naopak zavládla velmi dobrá nálada. Dnes máme Den se zvířaty! To znamená, že mnozí z nás si mohli do školy přinést svého domácího miláčka a ukázat ho i ostatním, poučit spolužáky, jak se o zvířátko starat, čím ho krmit. Sešli se tu pejsci a kočičky, morčata a králící, ale viděli jsme třeba i krajtu paní učitelky!

Všechny fotografie - Den se zvířaty

Na koních

20200922 093200Krásný první podzimní den s téměř letním počasím jsme si užili na farmě s koňmi v Útěchově. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, např. jak se koně sedlají, převáží, jak se jmenují jednotlivé části výstroje, atd. Vše jsme si mohli osahat, vyzkoušet. Slyšeli jsme spoustu nových názvů a pojmů. A hlavně jsme si koníky mohli pohladit, nakrmit a kdo měl odvahu, také se na nich povozit. Děkujeme.

Všechny fotografie - Na koních

Den na koloběžkách

koloběžkyJednoho krásného zářijového dne jsme se sešli na in-line dráze, abychom se utkali v jízdě na koloběžkách. Od nejmenších až po největší jsme se úplně poddali duchu soutěžení a vynaložili jsme všechny síly, abychom podali co nejlepší výkon. Odměnou nám byly nejen sladkosti a diplomy, ale především dobrý pocit z pěkně prožitého dopoledne.

Všechny fotografie - Den na koloběžkách

Mléko do konvičky, ...

20201005 092514V Linharticích bylo v září otevřeno nové ekocentrum Stolístek. Velmi rádi jsme si vybrali z pestré nabídky programů. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí o třídění odpadů, důvody, proč třídit. Prakticky jsme se zapojili do výroby plátěného sáčku, který nám nahradí ten plastový. A nakonec jsme se pustili do hledání a sbírání dešťovek pro náš třídní vermikopostér. Už teď se těšíme na další návštěvu Stolístku.

Všechny fotografie - Mléko do konvičky, ...

 

euf

Dětský klub pro ZŠ Moravská Třebová
Projekt č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_077/0007918 je financován z OP Zaměstnanost a ESF.
Termín realizace: 1. 8. 2018 - 30. 6. 2021

Projekt cílí na rozšíření nabídky péče o děti 1. stupně v době mimo školní vyučování ve speciální ZŠ M.Třebová. Nově zřízené zařízení péče o děti 1. stupně ZŠ umožní rodičům našich žáků kompenzovat jejich znevýhodnění na trhu práce, které bývá často dáno nezbytností zajistit péči o dítě v době mimo školní vyučování. Kapacity školní družiny nedokáží pokrýt především poptávku žáků ze 3.-5. ročníků, proto pro ně zprovozníme Dětský klub. Žákům 1.st. také nabídneme účast na příměstském táboře.


INVESTICE-DO-ROZVOJE-VZDELAVANI-LOGO“Zvýšení kvality vzdělávání II”
registrační číslo CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0017759
operační program pro vývoj a výzkum.