2a3

 

Mateřská škola speciální (SpMŠ)

Speciální mateřská škola je určena dětem se zdravotním postižením. 

Poskytuje výchovu a vzdělání dětem:

  • s opožděným psychosociálním vývojem, 
  • se sníženou úrovní rozumových schopností, 
  • se zrakovým postižením, s vadami řeči, s tělesným postižením, 
  • se souběžným postižením více vadami,
  • selhávajících v běžné mateřské škole,
  • se zdravotním oslabením a jinými zvláštnostmi,

Děti jsou přijímány na podkladě pedagogicko-psychologického vyšetření a vyšetření odborného lékaře.
Dětem je poskytována pravidelná logopedická péče (individuální a skupinové terapie) a psychologická péče. Výchovně vzdělávací péče vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, dětem je vypracováván výchovně vzdělávací plán a individuální vzdělávací plán. Děti jsou vedeny k osvojování si správných hygienických návyků, správných sociálních vztahů, volních a vědomostních potřeb vždy s ohledem na věk, zájmy a individuální potřeby dítěte.
MŠ je vybavena hračkami a speciálními pomůckami. Děti využívají rozlehlé zahrady se sportovním hřištěm a trampolínou.
Provoz MŠ je od 6:30 hod do 16 hod.


foto1foto2foto3

 

Internát školy

V rámci internátu školy se organizuje a realizuje výchovná a vzdělávací péče, včetně ubytování a stravování, pro všechny ubytované žáky bez rozdílu jejich zařazení v rámci jednotlivých součástí školy.

O zařazení dětí na internát rozhoduje ředitelka školy na základě požadavku rodičů, případně na základě požadavku odpovědných institucí.
Vlastní realizaci výchovné a vzdělávací náplně internátu zabezpečuje kolektiv kvalifikovaných vychovatelek, asistentů pedagogických pracovníků, popřípadě osobních asistentů. Internát školy se nachází v nové budově z roku 2011. Prostory a zařízení internátu jsou moderní s bezbariérovým přístupem a s výtahem. Děti jsou ubytovány ve dvoulůžkových pokojích se samostatným sociálním zařízením a sprchou. Sociální zařízení a sprcha je společná pro dva sousedící pokoje.

Výchovně vzdělávací program internátu je rozložen do pěti pracovních dnů (pondělí – pátek). Příjezd žáků na internát je možný již v neděli od 17:00 nebo v pondělí ráno do 8:00. V pátek žáci opouštějí internát nejpozději v 15:00.

Denní režim internátu pokrývá dobu od budíčku do večerky s výjimkou času stráveného ve škole po dobu vyučování, případně ve školních zájmových kroužcích.

Součástmi výchovně vzdělávacího programu internátu jsou relaxační činnosti, rekreační činnosti, různé typy zájmových činností (kroužky), příprava na vyučování, stolování, případně osobní volno starších žáků.

Úroveň materiálního vybavení internátu odpovídá potřebám kvalitní celodenní péče o ubytované žáky a materiálním možnostem školy. K dispozici je dostačující audiovizuální vybavení (televizory a videorekordéry na klubovnách, včetně velkoplošné projekce DVD, počítače s WIFI připojením k internetu), sportovní vybavení (zařízení tělocvičny, kola, brusle, …), výtvarná a keramická dílna, muzikoterapeutická učebna (africké bubny, klavír, další muzikoterapeutické nástroje), cvičná kuchyňka, snoezelen, čítárna, rehabilitační místnost s masážními křesly, bazénem s míčky a podsvícenou pískovnou a další zařízení školy.


foto1foto3foto2

Speciální pedagogické centrum (SPC)

Speciálně pedagogické centrum
ROSSA


R – rada
O – opora
S – status (spravedlivé hodnocení)
S – stabilizace (vyrovnání)
A – autonomie (možnost volby, svoboda)

CHARAKTERISTIKA SPC

Speciálně pedagogické centrum (SPC) v Moravské Třebové bylo zřízeno při Speciální základní škole a je její součástí. SPC je školské poradenské zařízení a poskytuje bezplatně speciálně pedagogickou a psychologickou péči a poradenství dětem, žákům a mladistvým se speciálními vzdělávacími potřebami a dětem s obtížemi a zvláštnostmi ve vývoji v období, kdy ještě není spolehlivě určeno, zda se jedná o zdravotní postižení. SPC poskytuje také odbornou pomoc a podporu zákonným zástupcům, pracovníkům škol a školských zařízení a dalším zájemcům z řad odborníků. Smyslem poskytované komplexní péče je usnadnit dětem/klientům SPC co nejoptimálnější začlenění do společnosti a podpořit v tomto snažení jejich rodiče a učitele.
Speciálně pedagogické centrum se v současné době specializuje na péči o klienty se zrakovým postižením (i v kombinaci s jiným typem postižení) v rámci pardubického kraje, o klienty s různými stupni mentálního postižení a tělesného postižení (i v kombinaci) v regionu Moravskotřebovska, Lanškrounska, Jevíčska a Svitavska. Část klientely SPC tvoří také děti a žáci s poruchami autistického spektra.
SPC podporuje a provází rodiny dětí s postižením, s většími či menšími problémy, ve zvládání nároků vzdělávání podobu předškolní, základní i střední školní docházky.

PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ PORADENSKÝCH SLUŽEB

  • Každý klient SPC (dítě, žák, zákonný zástupce) je předem informován o povaze, rozsahu, cílech a postupech nabízených poradenských služeb, o všech předvídatelných rizicích i nevýhodách, které mohou vyplynout z poskytovaných poradenských služeb, prospěchu, který je možné očekávat i možných následcích neposkytnutí poradenské služby.
  • Podmínkou k uskutečnění vyšetření je žádost zákonného zástupce, či zletilého klienta o poskytnutí poradenské služby a informovaný souhlas s vyšetřením. Zákonný zástupce si zprávu z vyšetření a doporučení ke vzdělávání přebírá osobně a svým podpisem ztvrzuje souhlas se závěry vyšetření, zařazením žáka do stupně podpory a doporučenými podpůrnými opatřeními
  • Klientům SPC jsou veškeré služby poskytovány ambulantně v prostředí centra. V případě klientů se zrakovým postižením jsou služby poskytovány i v rámci výjezdů do kmenových škol, popř. rodin, se zohledněním dostupnosti SPC pro tyto klienty.

PORADENSKÉ SLUŽBY A ČINNOSTI PRACOVNÍKU SPC

  • Poradenští pracovníci SPC realizují komplexní speciálně pedagogickou a psychologickou diagnostiku dle potřeb, zdravotního stavu a věku klientů.
  • Realizují vyšetření v předškolním věku, včetně vyšetření školní zralosti jako podkladu pro odklad školní docházky
  • Zajištujíkomplexní péčí před zahájením vzdělávání a v průběhu vzdělávání.
  • Zajišťují a realizují krátkodobé i dlouhodobé individuální práce s klienty SPC -speciálně pedagogické a psychologické intervence, činnosti reedukační, kompenzační a stimulační, předškolní přípravu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, zrakovou stimulaci a terapii, logopedickou péči.
  • Zpracovávají odborné podklady pro potřeby vzdělávání – zprávy z vyšetření pro potřeby zákonných zástupců, odborných lékařů, popř. dalších institucí, doporučení ke vzdělávání se zařazením do stupně podpory.
  • Doporučují vhodnou vzdělávací instituci dle potřeb klientů, seznamují s obsahem jednotlivých vzdělávacích programů a možnostmi vzdělávání dle stupně a typu postižení klienta.
  • Doporučují rehabilitační a kompenzační pomůcky, učebnice, odbornou literaturu, zprostředkovávají získání pomůcek.

V rámci péče našeho SPC o klienty/žáky se speciálními vzdělávacími potřebami také pořádáme:

Setkání pro asistenty pedagoga

Obsah - schůzky budou organizovány formou určitého workshopu, na němž budeme společně diskutovat a hledat řešení na vaše konkrétní dotazy a situace ze škol současně si asistenti navzájem vymění zkušenosti. Budete mít možnost buď předem zaslat dotazy, popř. je vznést přímo na místě

KDY – každou poslední středu v měsíci

KDE - budova SZŠ, MŠ a PrŠ a SPC Moravská Třebová, I,patro, Místnost pro terapie vedle pracovny vedoucí SPC

Časový rámec - 15.00 – 17.00 hod.

  • pokud nebudou zodpovězeny všechny dotazy, budeme je řešit na dalším setkání (popř. individuálně)

Všichni máte možnost sjednat si individuální konzultaci v SPC, pokud řešíte obtíže, které nechcete ventilovat před více lidmi.

Praktická škola dvouletá (PrŠ)

Umožňuje přednostně střední vzdělání žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, plynoucími ze snížené úrovně rozumových schopností, případně žákům s více vadami, kteří ukončili povinnou školní docházku v základní škole dle § 16, v základní škole speciální a žákům zdravotně postiženým či znevýhodněným, kteří ukončili povinnou školní docházku v nižším než devátém ročníku základní školy a v odůvodněných případech v devátém ročníku základní školy. Je určena chlapcům i dívkám. Vzdělávací program trvá dva roky a jde o denní studium, které je ukončeno závěrečnou zkouškou z přípravy pokrmů.

Škola žákům nabízí plně vybavenou cvičnou kuchyňku, počítačovou učebnu, výtvarnou a keramickou dílnu s pecí, audiovizuální učebnu s interaktivní tabulí, videem, DVD..., tělocvičnu, rehabilitační místnost s masážními křesly, bazénem s míčky a podsvícenou pískovnou, snoezelen, muzikoterapeutickou místnost s africkými bubny, klavírem a s dalšími muzikoterapeutickými nástroji, čítárnu.

Žáci využívají k výuce i k relaxaci prostorné zázemí kolem školy, kde se nachází školní hřiště, členitá zahrada, venkovní fitness a zejména školní pozemek a skleník potřebný k výuce pěstitelských prací. Absolvent je plně připraven pro praktický rodinný život (v rámci svých schopností) a pro případné rozšíření profesní orientace. Absolventi praktické školy dvouleté se mohou v rámci svých možností a individuálních schopností uplatnit při pomocných pracích v oblasti služeb a výroby zaměřených na přípravu pokrmů nebo na chráněných pracovištích.


foto3foto2foto1

Školní družina (ŠD)

Školní družina poskytuje výchovnou péči v době mimo vyučování dětem docházejícím, které vzhledem ke stupni svého postižení opouštějí školu v doprovodu rodičů, případně dětem, které jsou vázány na dopravní spoje. 

O zařazení dětí do školní družiny rozhoduje ředitelka školy na základě požadavku rodičů.
Výchovnou péči v družině vykonávají kvalifikované vychovatelky s využitím pomoci asistentek pedagoga.
Přímá výchovná činnost se organizuje ve výchovných skupinách, jejichž počet odpovídá počtu přihlášených dětí, druhu a stupně jejich postižení.

V případě potřeby pedagogický personál zajistí doprovod k autobusovým spojům. Ke svým činnostem školní družina využívá všechny prostory školy s ohledem na právě vykonávanou činnost (počítačovou učebnu, výtvarnou a keramickou dílnu s pecí, televizní místnost s videem a DVD, tělocvičnu a rehabilitační místnost s masážními křesly, bazénem s míčky a podsvícenou pískovnou, snoezelen, muzikoterapeutickou místnost s africkými bubny, klavírem a s dalšími muzikoterapeutickými nástroji, čítárnu).

Žáci využívají k relaxaci prostorné zázemí kolem školy, kde se nachází školní sportovní hřiště s trampolínou, průlezkami a houpačkami a členitá zahrada se školními pozemky a skleníkem.

Činnost družiny je organizována v době po skončení vyučování do 15:30.


foto1foto2foto3

Podkategorie

 
 

BSSPK24 25
 

doucovani zaku skol


logo eu fondu msmt

Projekt spolufinancován Evropskou unií
Název projektu: ZVÝŠENÁ KVALITA VZDĚLÁVÁNÍ III
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0003096

pdf ico